Rejseleder Island, Torsten

Som rejseleder i Island lægger jeg stor vægt på oplevelser af den helt unikke natur og geologi, som intet steds findes mage til. Man skal ikke være længe i Island, før man finder ud af, at her er noget meget specielt, som vækker opsigt og ens nysgerrighed, og denne begejstring er vigtigt for mig at videregive til deltagerne.

Der er landskabet og naturen, som viser sig fra mange sider, hvor man går igennem tidsaldre, og ved selvsyn får indsigt i, hvordan liv opstår ud af intet. 

Pludseligt skifter naturen og landskabet karakter, og ved passage af enhver bjergryg er det interessant og spændende at se, hvilket landskab, man nu kommer til.

Der er varme kilder, damp, geysere, sprækker i undergrunden, der fortæller, hvor vi befinder os, og man overraskes hver gang. 

Her er landbrug og også skov og et af verdens største vandfald, Gullfoss, som er vildt imponerende, foruden man kan opleve skellinjen mellem det europæiske og amerikanske kontinent.

Befolkningen er utrolig imødekommende og lever et moderne liv i pagt med naturen. Hovedstaden, Reykjavík, er interessant; men også livet ude på Island i bygder og mindre byer er spændende.

Kulturhistorien er ganske interessant og kan spores ret langt tilbage, hvor man endda stadig finder velbevarede rester, som har været dækket og beskyttet af vulkansk aske. 

Min begejstring for alle detaljerne og også det uudforskede er så stor, at jeg som rejseleder aktivt gerne vil inddrage deltagerne til at tage del i disse og komme ud at bese, betragte og røre ved det vi ser, så oplevelserne kommer meget tæt på. 

En rejse til Island er ikke blot en oplevelse, som gør store indtryk. Den er samtidig også en oplevelse for livet, og det skal hver enkelt deltager have med sig hjem.

Informationer

Uddannelse
Akademiøkonom i turisme, Naturvejleder, Act-Art-Guide
Førstehjælpskursus
Ja
Fødselsår
1960
Jeg har sidst været i landet privat eller m/gruppe
2011
Kørekort
Bil
Jeg foretrækker denne transportform til destinationen
Både bus og fly
Mine interesser
Natur, historie og kultur.
Jeg har erfaring fra følgende lande
Danmark, Sverige, Norge, Færøerne, Island, Ålandsøerne, Tyskland, Polen, Østrig, Schweiz, Frankrig, Luxembourg, Belgien og Holland.
Bedømmelse
Gennemsnitlig svartid
Udregnet over de seneste 2 måneder

Priser

Pris pr. dag - DKK
+ fuld forplejning, forsikring og transport til og fra mødested.
Evt. parkering + transportdækning guide til mødested, pr. km - DKK
3,73
Transportdækning guide, offentlig transport
Ja

Guideservice·Danmark - Thorsgade 21 - 5000 Odense C - +45 4156 2859 - info@GuideserviceDanmark.dk - CVR: 31405467
© All copyrights reserved!