Rejseleder Letland, Maria

Maria, rejseleder Letland

Jeg kender Letland helt fra min barndom. Riga har altid været min yndlingshovedstad i Baltikum. Nu er jeg rejseleder hertil.

Jeg har arbejdet som rejseleder i 20 år og har taget flere hundrede danske gæster med til Letland. På turen dertil fortæller jeg om både Letlands historie, kultur, politik og om hverdagen med dennes lyse sider og problemer.

I Riga kan man vandre i timevis, og jeg skal nok sørge for, at vi gør det i passende tempo. Jeg laver pauser undervejs til at nyde en lille orgelkoncert i Riga Dom eller en lille Riga Balsam lige der, hvor den althelbredende drink blev opfundet. Jeg kan arrangere en sejltur på Daugavafloden, vise det berømte Jugendstil Kvarter og det enorme marked.

Udover dansk taler jeg russisk, engelsk og tysk flydende og kan dermed kommunikere uden problemer i Letland.

Lad mig vise dig min yndlingshovedstad i Baltikum! Jeg skal nok sørge for, at du får det bedste ud af turen.

Informationer

Uddannelse
Cand. Mag i Engelsk, Guide- og rejselederskole i Skt. Petersborg
Førstehjælpskursus
Nej
Fødselsår
1967
Jeg har sidst været i landet privat eller m/gruppe
2024
Kunder har sagt
den bedste rejseleder vi har prøvet at rejse sammen med
Kørekort
personbil
Jeg foretrækker denne transportform til destinationen
Både bus og fly
Mine interesser
Historie, politik, sport, litteratur, kultur: arkitektur, kunst, film
Jeg har erfaring fra følgende lande
Rusland, Tyskland, Sverige, Finland, Letland, Litauen, Estland, Portugal og Spanien
Bedømmelse
Gennemsnitlig svartid
Udregnet over de seneste 2 måneder

Priser

Pris pr. dag - DKK
+ fuld forplejning, forsikring og transport til og fra mødested.
Hjælp til planlægning pr. påbegyndt time - DKK + moms
275
Transportdækning guide, offentlig transport
Ja

Guideservice·Danmark - Thorsgade 21 - 5000 Odense C - +45 4156 2855 - info@GuideserviceDanmark.dk - CVR: 31405467
© All copyrights reserved!