Rejseleder Porto og omegn, Benn
Særdeles godt kendskab til Porto hvor jeg har været rigtig mange gange. En fantastisk by som jeg nyder og elsker at vise til gæsterne. Gerne under byrundture i bus men allerhelst til fods, hvor vi kan komme i de små snævre gyder og pladser.
Portvin kan man selvfølgelig ikke komme udenom, når man nævner Porto og Dourodalen. Jeg er stor kender af portvin og nyder at fortælle om historien og fremstillingen.
Jeg har besøgt Portugal både privat og som rejseleder og har fuldstændig forelsket mig i kulturen, befolkningens altid venlige og hjælpsomme væremåde samt ikke mindst den frodige og fantastiske natur.
Jeg fortæller om historien, kulturen, dagliglivet i by og på land og er altid velforberedt til de forskellige opgaver som rejseleder og glæder mig altid til at fortælle om dette dejlige land og selvfølgelig vise det frem.