Rejseleder til Spanien, Anders

Anders, rejseleder til Spanien
 

Jeg har rejst i Spanien 18 gange siden 2005 og har på egen hånd oplevet mange dele af landet. Det har givet mig et solidt kendskab til spansk kultur og til at opleve landet som rejsende. Jeg holder især af Spaniens store regionale forskelle og af den særlige blanding af historie, byliv, madkultur og stemning, som gør landet så fascinerende.

Jeg interesserer mig især for kultur, historie, byer, stemning og mad, og jeg kender blandt andet Andalusien, Catalonien, Madrid, Baskerlandet, Valencia og Balearerne godt. Det er netop variationen mellem regionerne, der gør Spanien til et land, jeg hele tiden har lyst til at vende tilbage til.

Som rejseleder lægger jeg vægt på at skabe overblik, god stemning og levende formidling. Gæsterne skal føle sig godt taget hånd om og samtidig opleve, at landet bliver mere levende og forståeligt undervejs. Jeg har konkret rejseledererfaring fra Guideservice Danmarks praktiske rejselederkursus, hvor vi på skift guidede betalende gæster på en flerdages busrejse.

Informationer

Uddannelse
Rejselederuddannelsen fra Guideservice Danmark. Uddannet formidler og underviser. Uddannet i livets skole
Førstehjælpskursus
Nej
Fødselsår
1966
Jeg har sidst været i landet privat eller m/gruppe
2025
Kørekort
B C D
Jeg foretrækker denne transportform til destinationen
Fly
Mine interesser
Historie, arkitektur, design, musik, gastronomi, kultur, infrastruktur, bæredygtighed, fortællinger og den lidt skæve og sjove historie, det nye nordiske køkken.
Jeg har erfaring fra følgende lande
Holland
Tyskland
Vietnam
Japan
Bedømmelse
Gennemsnitlig svartid
Udregnet over de seneste 2 måneder

Priser

Pris pr. dag - DKK
+ fuld forplejning, forsikring og transport til og fra mødested.
Hjælp til planlægning pr. påbegyndt time - DKK + moms
390
Evt. parkering + transportdækning guide til mødested, pr. km - DKK
2,28 kr plus parkering

Guideservice·Danmark - Thorsgade 21 - 5000 Odense C - +45 4156 2855 - info@GuideserviceDanmark.dk - CVR: 31405467
© All copyrights reserved!