Rejseleder Tyskland, Maria

Rejseleder til Tyskland, Maria

Min mand og jeg har boet i Tyskland, inden vi flyttede til Danmark og har siden tilbragt en del af vores sommerferie hvert år der. Jeg har arbejdet som rejseleder i Tyskland i mange år.

Jeg kan roligt sige, at jeg kender Tyskland rigtig godt og holder meget af landet. Især storbyer som Berlin og Hamburg og sydlige delstater, som for eksempel Baden-Würtemberg og Bayern, står mit hjerte nær. Jeg interresserer mig meget for den tyske historie og kultur og er rigtig god til at formidle min viden.

Jeg kan tale tysk og hjælpe med alle mulige praktiske opgaver i planlægningen af turen, for eksempel valg af hotel og restaurant, ekstra kulturprogram og meget mere.

Informationer

Uddannelse
Cand. Mag i Engelsk, Guide- og rejselederskole i Skt. Petersborg
Førstehjælpskursus
Nej
Fødselsår
1967
Jeg har sidst været i landet privat eller m/gruppe
2024
Kunder har sagt
den bedste rejseleder vi har prøvet at rejse sammen med
Kørekort
personbil
Jeg foretrækker denne transportform til destinationen
Både bus og fly
Mine interesser
Historie, politik, sport, litteratur, kultur: arkitektur, kunst, film
Jeg har erfaring fra følgende lande
Rusland, Tyskland, Sverige, Finland, Letland, Litauen, Estland, Portugal og Spanien
Bedømmelse
Gennemsnitlig svartid
Udregnet over de seneste 2 måneder

Priser

Pris pr. dag - DKK
+ fuld forplejning, forsikring og transport til og fra mødested.
Hjælp til planlægning pr. påbegyndt time - DKK + moms
275
Transportdækning guide, offentlig transport
Ja

Guideservice·Danmark - Thorsgade 21 - 5000 Odense C - +45 4156 2859 - info@GuideserviceDanmark.dk - CVR: 31405467
© All copyrights reserved!