Rejseleder Vietnam, Mai
Vietnam har et helt specielt plads i mit hjerte, og er et sted jeg kalder for mit andet hjem. Både fordi jeg har boet der, og stadig i dag har en stor del af min omgangskreds i landet, men også fordi det er en befolning som jeg både beundrer og respekter meget.
Jeg har været rejseleder i Vietnam siden 2017, og kom første gang i landet i 2013 under min uddanelse til rundrejseleder. Dermed har jeg oplevet en del af den kæmpe udvikling som landet stadig er i. Dette har givet mig et stort indblik i landet som helhed, dens historie og kultur, men ikke mindst også i folkets dagligdag.
Foruden at kunne fortælle farverigt om landet, så er jeg også opmærksom på hver enkel gæst og deres behov. Jeg er servicemindet, og mit mål er altid at ferien/rejsen bliver alt det, mine gæster drømmer om.