Rejserleder Tyskland, Christel

Christel, rejseleder til Tyskland

Jeg brænder for alt, der har med Tyskland at gøre og jeg har rejst meget i Nordtyskland, Harzen, Midttyskland, Dresden/Spreewald og Berlin og kender landet såvel kulturelt, socialt, økonomisk som historisk.

Jeg fortæller fakta med et glimt i øjet og god humor og er god til at se, hvornår der skal holdes en pause, så der er tid til at tage indtrykkene ind.

Jeg er imødekommende, venlig og serviceminded. Jeg vil gøre mit yderste for at mine gæster får den allerbedste totaloplevelse. Jeg guider åbenhjertet og på en nærværende facon, så I føler jer trygge på hele rejsen.

Jeg taler flydende tysk, da jeg er af tysk afstamning og har undervist på handelsskolen i tysk i 30 år.

Informationer

Uddannelse
Læreruddannelse.
Førstehjælpskursus
Ja
Fødselsår
1956
Jeg har sidst været i landet privat eller m/gruppe
2023
Kunder har sagt
1. Godt overblik og
handlekraftig, når det gælder
2. God formidler, god til at forklare tingene i et forståeligt sprog.
3. God humor
4. Omsorgsfuld og nærværende
Kørekort
Personbil - kørekort B
Jeg foretrækker denne transportform til destinationen
Bus
Mine interesser
Fitness og madlavning og helse.
Jeg har erfaring fra følgende lande
Nordtyskland
Midttyskland
Berlin
Bedømmelse
Gennemsnitlig svartid
Udregnet over de seneste 2 måneder

Priser

Pris pr. dag - DKK
+ fuld forplejning, forsikring og transport til og fra mødested.
Hjælp til planlægning pr. påbegyndt time - DKK + moms
350
Evt. parkering + transportdækning guide til mødested, pr. km - DKK
2,00

Guideservice·Danmark - Thorsgade 21 - 5000 Odense C - +45 4156 2855 - info@GuideserviceDanmark.dk - CVR: 31405467
© All copyrights reserved!